Ekonomi

Londra’da iklim krizi gösterileri devam ediyor

Başkentte parlamento binası önünde ve çevresindeki sokaklarda toplanan onbinlerce gösterici, çevreci “Yok Olma İsyanı” öncülüğünde iklim değişikliğine dikkat çekmek için eylem başlattı.

“İklim değişikliği değil, sistem değişikliği”, “Çocuklarımızın geleceğini kurtarın”, “Fosil yakıtlara son verin” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, İngiliz hükümetini iklim kriziyle mücadelede daha fazla çalışmaya çağırdı.

Eyleme çevre örgütlerinin yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu, insan hakları örgütü ve göçmen yanlısı destekçiler de destek verdi.

Saha konseyi platformunda konuşan çevre aktivisti ve avukat Joe Moore, hukuk sisteminin iktidara ve statükoya dayalı olduğunu değerlendirerek, doğaya zarar veren fosil yakıt altyapısını teşvik eden yazıların yanlış olduğunu söyledi.

Bu makalelere kitlesel muhalefeti davet eden Moore, çevre protestocularını eylemlerinden dolayı cezalandıran yasaların da yanlış olduğu yorumunu yaptı.

Gösteride konuşan “Siyahların Hayatı Değerlidir” hareketinin temsilcilerinden Delia Mattis, iklim krizinin tüm dünyada siyahileri önemli ölçüde etkilediğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“İklim adaleti, ırksal adalet sorunları için de önemlidir. İklim krizi orantısız bir şekilde siyahları ve beyaz olmayanları etkiliyor. Politikacılar en yüksek maaşlı ofislerinde oturuyorlar ve hiçbir şey yapmıyorlar, halkımızı korumak için hiçbir şey yapmıyorlar. Burada olmalılar. Sokaklarda gezegenimiz için savaşıyoruz. Mücadelede size katılmaları gerekirken, ofislerinde oturup eleştiriyorlar ve bazıları iklim aktivistleri için daha ağır hapis cezaları verilmesini istiyor.”

Çevrecilerin gösterileri pazartesiye kadar devam edecek

“Yok Olma İsyanı” setinden yapılan açıklamaya göre, 4 gün sürecek eylemlerde 50 binden fazla gösterici meclis çevresinde toplanacak ve eylemler gece de devam edecek.

Eylemi düzenleyenlerden Hugh Brasher, Pazar günü binlerce kişinin katılacağı 43. Londra Maratonu’nu etkilemeyecek biçimde barışçıl bir eylem yapacaklarını açıkladı.

Brasher, iklim ve çevreye dikkat çekmek için sanat eserlerine ve hükümet binalarına yaptığı boya saldırılarıyla tanınan “Just Stop Oil” kümesinin dahil edilmesiyle ilgili “Umarım Just Stop Oil diğer katılımcılar gibi kurallara uyar” ifadesini kullandı. .

Çevre ve iklim iddialarındaki konuların dile getirileceği ve gösterilerin yapılacağı hareketler Pazartesi gününe kadar devam edecek.

enezhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu